5. máj 2015
Nová (neoficiálna) turistická trasa na signalizačnú vežu Petrklín a prechod hrebeňom Vápennej.
Dva vrcholy počas jednej turistiky: výstup na vyhliadku signalizačnej veže na Petrklíne, na ktorú vedie nová turistická trasa (neoficiálne amatérsky značená) a prechod celým hrebeňom Malej a Veľkej Vápennej.
Celá galéria vlastných fotografií z turistickej trasy sa nachádza na Google Photos
Petrklín
Výstup na Petrklínzačínam v Sološníckej doline pri smerovníku, ktorý ukazuje novú turistickú trasu na Petrklín.
Samotný vzhľad značky napovedá, že sa jedná o neoficiálnu turistickú trasu.
Značenie je skutočne amatérske.
Oceňujem snahu sprístupniť lokalitu Petrklína turistom, ale opustiť značkárske pravidlá a normy (STN 01 8025) je skôr na škodu veci ako na úžitok.
Neskromne sa považujem za znalca terénu, rozumiem mapám a značkovaniu v teréne, ale priznám sa, že už po pár metroch a značných pochybnostiach som stratil „značkovanú“ turistickú trasu na Petrklín. Preto som si vybral trasu, podľa vlastných pravidiel mojich túlavých topánok, výstupom po výraznom hrebeni. Strmý výstup lemoval riedky dubový les pripomínajúci háj s peknými výhľadmi na okolité hrebene sviežej zelene.
Na trase ma zaujala geologická stavba podložia, ktorá na strmom svahu nadobudla sutinový charakter so zaujímavými, takmer do guľata vyhladenými kúskami horniny, pripomínajúcimi pelety železnej rudy, ktoré je možné často nájsť v okolí železničných tratí.
Žeby sa jednalo o nejaký druh hematitu? Nuž, nech mi poradia znalci o akú horninu sa môže jednať.
Čochvíľa som pri krásnom signalizačnom stožiari na Petrklíne a výstup na jeho sprístupnenú plošinu si nenechám ujsť. Výstup je samozrejme na vlastné nebezpečie, ale kovová konštrukcia so zabezpečovacími prvkami vyzerá neporušene a bezpečne.
Výhľady z výhliadkovej plošiny sú úžasné: na pol ceste medzi dvoma najkrajšími 700vkami Vysokou a Vápennou, nad korunami stromov, je nádherný kruhový výhľad. Očarujúca májová zeleň a malebné chrbty Malých Karpát pohládzajú oko i dušu.
Výhľady sú do ďaleka. Horizont v mlhavom opare ukrýva sľubované pohľady na rakúske Alpy, či Pálavské vrchy (ČR).
Silný vietor jemne kymáca vežou a znepríjemňuje pobyt na plošine. Poberám sa späť do Sološníckej doliny s cieľom prejsť celý hrebeň Vápennej. Teším sa na skalnaté výčnelky, ktoré boli viditeľné z výhliadkovej veže na hrebeni Vápennej. Cesta späť je strmá a rýchla. Sprevádza ma krásny les bučín, lipín a dubín.
NPR Roštún
Malá Vápenná
Čoskoro stúpam po klasickej červenej turistickej trase smerom na hrebeň Vápennej. Krátko sa zastavím pod Malou Vápennou na malebnom skalnatom výbežku s vyhliadkou ukrytou pred zrakmi nevšímavých turistov. Miesto je to čarovné, na nevysokom bralnom výbežku sa otvárajú neopozerané pohľady na Petrklín, hrebeň Vysokej a pohľad na nádherný skalnatý zlomom Malej Vápennej.
Moje túlavé kroky vedú po strmom skalnatom hrebeni, mimo turisticky vyznačenú trasu v rámci národnej prírodnej rezervácie Roštún. V duši hlboko rešpektujem a ctím si pravidlá ochrany prírody. Keď túžite vidieť a precítiť tak nádherné miesta, staňte sa sami prírodou, ktorej ste súčasťou. Rešpektujte jej pravidlá, nerušte a nedevastujte, prijímajte jej dary. Potom nebudú žiadne výčitky z porušovania ľudských pravidiel a preto moja neodolateľná túžba vidieť tie nádherné miesta mi dovoľuje túlať sa po rozoklaných skalných výbežkoch Malej Vápennej.
Vápenná
Po vnorení do hlbín lesa nad Malou Vápennou kráčam tiahlym hrebeňom pokrytým medvedím cesnakom. Po náročnom výstupe dosiahnem najvyšší vrchol Vápennej (752 m.n.m.), pôvodne nazývaný Roštún. Na vrchole, okolo obelisku s vyhliadkou, odpočíva niekoľko turistov. Nezdržím sa a pokračujem po hrebeni na pokojnejšie miesta, bez turistického ruchu s výhľadmi, ktoré mi zakaždým učarujú a dávajú pocit voľnosti a slobody letiaceho vtáka…